اقتصاد کلان - توفیق آنلاین

 توفیق آنلاین :«مولد سازی یعنی اینکه شما از این اموال به عنوان یک منبع مالی استفاده کنید؟ این اقدام ناپخته، آثاری شبیه اجرای اصل ۴۴ که منابع زیادی در اختیار دولت نهم قرار داد و خصوصی سازی را منشا فساد کرد، در پی خواهد داشت. می خواهند اموال متراکم شده دولتی را به خاطر کسری بودجه بفروشند.»

 توفیق آنلاین :ابرتورم یعنی وقتی ارزش اسمی و ذاتی سکه‌های رایج مملکت به بیش از ۲۰ برابر ارزش اعتباری درشت‌ترین اسکناس‌های رایج همان مملکت افزایش پیدا می‌کند و ادامه ضرب کوچک‌ترین سکه‌ها هم برای دولت صرفه اقتصادی ندارد.

توفیق آنلاین : نوریل روبینی به دلیل پیش‌بینی بحران بزرگ مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ مشهور است.
به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی آنلاین ، نوریل روبینی، کارشناس آمریکایی، تصویری تاریک از آینده اقتصاد جهانی ترسیم کرد و معتقد است که وضعیت کنونی می‌تواند بدتر از بحران سال ۲۰۰۸ باشد؛ او در مصاحبه با روزنامه سوئیسی "Le Temps" معتقد بود که مولفه‌های بحران امروز بسیار بالا است، با سطوح بالای تورم و خطر رکود و بحران بدهی.
وی همچنین با ارائه چشم‌اندازی در مورد چگونگی فرار از آنها، ابراز عقیده کرد که خطرات زیادی وجود دارد که آینده بشریت را به خطر می‌اندازد.
برخی از این خطرات، به گفته روبینی، عبارتند از:
• پیری جمعیت
• تنش‌های ژئوپلیتیکی
• تغییر آب و هوا.
• اولین مورد از این خطرات بدهی است که "به دلیل آن جوامع ما در حال فروپاشی هستند".
نوریل روبینی بیشتر به دلیل پیش بینی بحران بزرگ مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ شناخته می‌شود و روبینی به دلیل پیش بینی بسیاری از بحران‌های اقتصادی «دکتر فاجعه» نامیده می‌شود.

 

توفیق آنلاین :سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارشی که تازه از تنور درآمده، ایران را در کنار گینه و بنگلادش در رده‌های انتهایی جدول شاخص ادراک فساد در سال ۲۰۲۲ قرار داده است.

توفیق آنلاین :یکی از اشتباهاتی که معمولا در این زمینه رخ می‌دهد، این است که مسئولان فکر می‌کنند مولدسازی اموال یعنی فروش دارایی‌های عمومی. به عنوان مثال فرض کنید در میان این اموال یک زمین بلااستفاده وجود دارد. لزومی ندارد این زمین فروخته شود. می‌توان با همکاری بخش خصوصی یک فضای سبز در قالب پارک در آن ساخت که هم امکان تفریح و ورزش در آن وجود دارد و موجب افزایش سطح سلامت جسمی و روحی افراد جامعه می‌شود و هم می‌تواند فضای مناسبی برای اشتغال‌زایی باشد. این اقدام هم نوعی مولدسازی است.

توفیق آنلاین:با آنکه داده‌های رسمی از کوچک شدن کیک اقتصادی کشور و حرکت شتابان رشد قیمت‌ها سخن می‌گویند، اما مقامات دولتی همچنان در حال تکرار ادعای خود مبنی بر کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی هستند.

توفیق آنلاین:تحرکات کشورهای همسایه برای گسترش تعاملات تجاری موجب شد تا در ماه‌های اخیر شاهد ایجاد تحولات جدید در مسیرهای ترانزیت باشیم. کریدورهای که با ایجاد آنها شاهد حذف ایران و روسیه خواهیم بود؛ در این شرایط بانک جهانی نیز همراستا با تحرکات جدید، سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در کردیدورهای رقیب ایران توصیه کرده است.

 توفیق آنلاین:مرکز آمار در حالی نرخ بیکاری پاییز امسال را ۸.۲ درصد گزارش کرده که در این بازه زمانی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی برابر با ۱۲.۵ درصد بوده است. موضوعی که نشان از شانس پایین‌تر افراد دارای مدرک دانشگاهی برای ورود به بازار کار دارد. البته این شرایط برای خانم ها نسبت به آقایان بسیار بدتر است.

 

توفیق آنلاین: نمایندگان در جلسه علنی امروز با اکثریت آرا کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را تصویب کردند.

توفیق آنلاین:آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد برخلاف ادعای سیاستگذاران اقتصادی نه تنها تورم کنترل نشده بلکه در اولین ماه زمستان با جهش قیمت ها روبرو بودیم. تورم ماهانه به بالای ۴ درصد رسید و شاخص نقطه به نقطه نیز دوباره اعداد بالای ۵۰ درصد را ثبت کرد. در این میان افزایش قیمت ۴ کالا،‌ بیش‌ترین نقش را در جهش قیمتی دی ماه داشتند.

 توفیق آنلاین:تحرکات اخیر دولت آمریکا جهت هدف قرار دادن شبکه مراودات اقتصادی ایران در منطقه (به ویژه در عراق) و همچنین کنشگری خاص روسیه و چین در توسعه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی با رقبا و دشمنان ایران در سطح منطقه، ۲ پالس نگران کننده منطقه‌ای و بین المللی هستند که اکنون ایران با آن‌ها رو به رو است و می‌توانند در آینده‌ای نه چندان دور، خسارات گسترده‌ای را به امنیت و منافع ملی کشورمان وارد کنند.

صفحه1 از447
 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top