تورم در ایران به کدام سمت می‌رود؟

توفیق آنلاین:استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز امریکا که تخصص وی در بررسی تورم کشورهای در حال توسعه از جمله ایران است معتقد است که احیای برجام می‌تواند به کاهش نرخ تورم کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری توفیق آنلاین، استیو هانکه، معتقد است که نرخ تورم ایران در حال حاضر حدود 58 درصد است که پیش‌بینی تورم صندوق بین‌المللی پول که نرخ تورم ایران را تا پایان امسال 36.5 درصد برآورد کرده، می‌تواند درست باشد.
صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان، روی عقیده خود مبنی بر کاهشی شدن نرخ تورم ایران استوار مانده است. این نهاد نرخ تورم در ایران را تا پایان امسال ۳۶.۵ درصد پیش‌بینی کرده که ۱.۵ درصد از برآورد قبلی این نهاد بیشتر است. صندوق بین‌المللی پول همچنین اعلام کرده است که با از سر‌گیری روند نزولی نرخ تورم، در سال ۲۰۲۲ شاهد تورم ۲۷.۵ درصدی در ایران خواهیم بود. ایران در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ به ترتیب تورم‌های ۲۶ و ۲۵ درصدی را تجربه کرده بود.
در رابطه با سناریوهای احتمالی نرخ تورم ایران در کوتاه مدت، استیو هانکه، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور امریکا و یکی از متخصصان مطرح جهانی در حوزه هیأت‌های ارزی (نهادی که وظیفه حفظ برابری ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزها را بر‌عهده دارد) در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دو عامل دارای بیشترین تأثیر روی نرخ تورم را دارد؛ سیاست‌های بانک مرکزی و اطمینان مردم به ریال در آینده.

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از نرخ تورم قابل باور است

وی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای با تورم بالا در جهان است، به ایسنا گفت: طبق محاسبات من، نرخ تورم ایران در حال حاضر ۵۸ درصد است. با توجه به این نرخ تورم، پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از تورم ۳۶.۵درصدی ایران تا پایان سال‌جاری میلادی باورپذیر است.
این استاد اقتصاد در رابطه با علل بالا بودن تورم در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: ترکیب دو عامل رشد بیش از حد پایه پولی و کم بودن اطمینان مردم به ریال اصلی‌ترین دلایل تورم بالا در ایران هستند.

پیامدهای احتمالی احیای برجام روی نرخ تورم
با توجه به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای بین ایران و طرف‌های خارجی برجام، برخی از گمانه‌زنی‌ها حاکی از احتمال بازگشت طرفین به توافقات برجام و رفع تحریم‌های امریکا دارد. هانکه در این خصوص گفت: سیاست‌های بانک مرکزی و اطمینان مردم به ریال چیزهایی هستند که (مسیر آینده) تورم به آنها بستگی دارد. اگر برجام احیا شود و اطمینان عمومی بازگردد، این مسأله می‌تواند نقطه آغازی بر اجرای برخی سیاست‌ها باشد که در نهایت منجر به کاهش نرخ تورم شود.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top