صندوق بین‌المللی پول : وضعیت بدهی ناخالص ایران در سال 2022

توفیق آنلاین:صندوق بین‌المللی پول از کاهش ۱۹ درصدی بدهی ناخالص دولت ایران در سال ۲۰۲۲ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی آنلاین، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی از وضعیت اقتصادی خاورمیانه میزان بدهی ناخالص دولت ایران در سال ۲۰۲۲ را معادل ۳۴.۲ درصد تولید ناخالص داخلی برآورد کرده است.
بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی بدهی ناخالص دولت ایران در این سال نسبت به سال قبل ۱۹ درصد کاهش می‌یابد. در سال ۲۰۲۱ بدهی ناخالص دولت ایران معادل ۴۲.۴ درصد تولید ناخالص داخلی اعلام شده بود. این گزارش پیش‌بینی کرده است بدهی ناخالص دولت ایران در سال آینده میلادی نیز به روند نزولی خود ادامه دهد و به معادل ۳۱.۹ درصد تولید ناخالص داخلی کاهش یابد.

آمارهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد ایران در میان ۱۴ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا وضعیت بسیار مطلوبی از نظر بدهی ناخالص دولت دارد و تنها ۳ دولت منطقه بدهی کمتری نسبت به ایران در سال ۲۰۲۲ دارند.
دولت کویت کمترین میزان بدهی را در کشورهای منطقه دارد. میزان بدهی ناخالص دولت کویت به تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی ۷.۱ درصد برآورد شده که کمتر از همه کشورهای منطقه است. دولت عربستان با نسبت بدهی ۲۴.۸ درصدی به تولید ناخالص داخلی در رتبه دوم و دولت امارات با ۳۰.۷ درصد در رتبه سوم قرار گرفته‌اند. دولت ایران نیز با نسبت بدهی ۳۴.۲ درصدی به تولید ناخالص داخلی در رتبه چهارم قرار گرفته است.
دولت بحرین بدهکارترین دولت منطقه به حساب می‌آید. نسبت بدهی ناخالص دولت بحرین به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۱۹.۵ درصد بوده که بیشتر از همه کشورهای منطقه است.
میزان بدهی ناخالص سایر دولت‌های منطقه به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ عبارت است از: الجزایر ۶۲.۷ درصد، عراق ۳۶.۷ درصد، عمان ۴۵.۴ درصد، قطر ۴۶.۹ درصد، مصر ۸۹.۲ درصد، اردن ۹۱ درصد، مراکش ۷۰.۳ درصد، تونس ۸۸.۸ درصد و فلسطین ۴۴.۷ درصد.

 

 

آخرین تغییر در 21 آبان 1401
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top