تعمیق رکود در بازار طلا

توفیق آنلاین: باتوجه به اینکه خرید و فروش طلا از نظر اقتصادی برای بخشی از فعالان به صرفه نیست، بسیاری از واحدها جواز کسب را ابطال و کسب وکار خود را تعطیل می کنند.

روند داد و ستد و تعیین قیمت در بازار طلا و سکه، برخلاف دیگر صنوف، با وجود تعطیلی ناشی از کرونا، در جریان است. قیمت جهانی طلا و نرخ دلار، دو عامل تعیین کننده در تعیین نرخ طلا و سکه است بنابراین، باتوجه به اعلام وضعیت دائمی این دو شاخص، همواره می توان قیمت طلا و سکه را محاسبه و اعلام کرد و معاملات هم در فضای مجازی و واقعی انجام شود. باتوجه به همین مسئله، بسته شدن واحدهای صنفی فروش طلا و جواهر اثری در دادوستد و اعلام قیمت ندارد.

در فروردین ماه سال جاری، قیمت جهانی طلا برخلاف سال های گذشته باتوجه به تحولات سیاسی افزایش پیدا کرد، به طوری که هر انس طلا در بازارهای جهانی در فروردین ماه امسال 50 دلار رشد کرد.

از سوی دیگر، در فروردین ماه سال جاری، برخلاف سال های گذشته، نرخ ارز در داخل نوسان جدی نداشت. نرخ ارز با توجه به کاهش تقاضا و مدیریت بانک مرکزی برای تثبیت نرخ، نوسان کمی داشت و همین باعث شد نوسان قیمت طلا و سکه هم در فروردین ماه به یک تا 2.5 درصد برسد، که نشان می دهد بازار دچار نوسان شدید نشده است.

باتوجه به رشد قابل توجه قیمت سکه و طلا در یک سال گذشته و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا برای طلا و سکه به شدت کاهش پیدا کرده است. رکود در صنف طلا و جواهر تشدید شده و خروج فعالان اقتصادی از این صنف، از پیامدهای جدی این رکود است. باتوجه به اینکه خرید و فروش طلا از نظر اقتصادی برای بخشی از فعالان به صرفه نیست، بسیاری از واحدها جواز کسب را ابطال و کسب وکار خود را تعطیل می کنند. رکود در بازار طلا و سکه در سه سال اخیر بروز کرده و در یک ماه گذشته از سال جاری عمیق شده است.

امکان پیش بینی وضعیت بازار در ماه های آینده وجود ندارد اما می توان گفت مسئله کرونا و اثرگذاری آن بر اقتصاد جهانی، مسائل اقتصادی و سیاسی ایران مثل انتخابات ریاست جمهوری و نشست های برجامی درباره مسائل هسته ای از متغیرهای موثر بر قیمت ها در ماه های آینده است.

محمد کشتی آرای، تحلیل گر بازار طلا و سکه

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top