بخشنامه های خلق الساعه، مانع صادرات کالای ایرانی است

توفیق آنلاین:ایران امکانات کافی برای تامین کالای کشورهای اوراسیا را دارد اما بزرگترین مشکل ما بخشنامه های خلق الساعه ای است که ادامه و تقویت روند تجارت را دچار مشکل می کند.

متاسفانه وقوع جنگ در پایان سال گذشته میلادی، بین آذربایجان و ارمنستان خسارت هایی انسانی و اقتصادی را به بار آورد. هم چنین یکی از پیامدهای این جنگ محدودیت روابط تجاری ارمنستان با ترکیه و قطع روابط تجاری با آذربایجان بود. به طور معمول قطع روابط تجاری کشورهای همسایه فرصتی برای کشورهای دیگر است تا برای تامین کالای مورد نیاز این بازارها اقدام کند. اکنون این فرصت برای ایران فراهم شده است. هم چنین بخشی از کالای خارجی از بنادر ترکیه به ارمنستان می رفته که ایران می تواند به عنوان مسیر جایگزین عمل کند. امیدواریم ایران بتواند از این فرصت استفاده کند و مثل شرایط مشابه در سال های گذشته، فرصت سوزی نکنیم.

در این بین از دولت انتظار ورود به فرایند عملیاتی کار را نداریم. تنها انتظار بخش خصوصی بهبود مناسبات سیاسی و و روابط اقتصادی است و بخش مهمی از این وظیفه بر دوش وزارت امور خارجه است که از بازرگانان ایرانی در سایر کشورها حمایت کند. اگر روابط سیاسی بین کشورها بهبود پیدا کند، تامین امکانات تجارت از جمله لجستیک غیرقابل دسترس نیست. مهم ترین کار رفع محدودیت ها و تسهیل شرایط قانونی است.

حرف بخش خصوصی همیشه همین بوده که دولت مجوز کار را صادر کند. شرکت های صادراتی قدرتمندی در ایران فعالیت می کنند. این شرکت ها در چند سال اخیر به ویژه در شرایط تحریم نشان دادند که از چه قابلیت هایی برخوردارند. با وجود تحریم علیه اقتصاد ایران و فشار حداکثری، این شرکت ها کار را پیش بردند و موفق عمل کردند. صادرات یک تخصص است و برای توسعه فعالیت های صادراتی باید به آن بها داد. اکنون ظرفیت های خوبی چه در زمینه تولید و صادرات داریم، به ویژه در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی و غذایی. ایران امکانات کافی برای تامین کالای کشورهای اوراسیا را دارد اما بزرگترین مشکل ما بخشنامه های خلق الساعه ای است که ادامه و تقویت روند تجارت را دچار مشکل می کند.

احمدرضا فرشچیان، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top