احتمال تنش آبی در تهران

توفیق آنلاین:سایه تنش آبی بر سر تهران سنگین تر از همیشه به نظر می رسد.

به گزارش پایگاه خبری توفیق اقتصادی آنلاین،کاهش میزان بارندگی در دومین ماه پاییز سال جاری، زنگ های خطر را در تامین منابع آب کشور به صدا درآورده است. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از کاهش 50 درصدی ذخایر آب سدهای پنج گانه پایتخت خبر داده است. هم چنین آمار دفتر اطلاعات و داده های آب کشور از کاهش 14درصدی ورودی مخازن آب در کشور نسبت به سال گذشته آبی می گوید.

در یک سال گذشته شهرهایی مثل همدان و شهرکرد درگیر چالش های آبی شده اند. امروز سایه تنش آبی بر سر تهران سنگین تر از همیشه به نظر می رسد. ذخیره سدهای تهران اکنون به 342 میلیون متر مکعب رسیده است. این آمار در حالی اعلام شده که براساس انتظارات باید تا پایان دومین ماه از پاییز هر سال، این رقم به 700 میلیون متر مکعب برسد. آمارها نشان می دهد کاهش بارندگی در مهر و آبان ماه سال جاری به کاهش قابل توجه آب ورودی به سدهای تهران و دیگر سدهای کشور منجر شده است.

ارتفاع کل ریزش های جوی در کل کشور 2.1 میلی متر گزارش شده است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه دراز مدت (7.1 میلی متر) 71 درصد کاهش را نشان می دهد. هم چنین این رقم نسبت به دوره مشابه در سال آبی گذشته که 5.3 میلی متر گزارش شده بود، 61 درصد کمتر است.

گزارش ها نشان می دهد در بین 24 سد مهم کشور با مصارف شرب و کشاورزی، غیر از سدهای دز و درودزن، مخازن در بیش از 10 سد 25 تا 75 درصد کاهش یافته است و کاهش مخازن در سد اکباتان در استان همدان، 90- درصد گزارش شده است.

کاهش میزان بارندگی ها و کاهش ذخایر آب در ایران درحالی گزارش شده که پیش ازاین، مسئولان درباره افزایش شهرهای درگیر با تنش آبی هشدار داده اند. مدیرعامل شکرت مهندسی آب و فاضلاب ایران تعداد شهرهای دارای تنش آبی در کشور را 272 شهر اعلام کرده که در شرایط عدم توجه به الگوهای مناسب مصرف امکان رشد این شهرها تا 600 شهر وجود دارد.

 

آخرین تغییر در 09 آبان 1401
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top