علل کاهش تولید علم در کشور

توفیق آنلاین: انتخاب روشی مناسب برای تولید علم یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت علمی کشور است. در بررسی‌های انجام شده از رساله‌های دکتری و تز های ارشد دانشجویان، به این نتیجه رسیده‌اند که تولید علم در کشور با روندی بسیار آهسته ‌تر نسبت به سال‌های پیش در حرکت است.

این امر بخاطر کم کاری دانشجویان در این زمینه است که به طور میانگین تولید علم را کاهش داده است. علت کم بودن انگیزه دانشجویان در زمینه تولید علم، نبودن امکانات کافی برای دستیابی به منابع دست اول دنیاست. زیرا با سرعت اینترنتی که در اختیار آن‌ها قرار می گیرد، فیلترینگ و دیگر عوامل گاهی پیدا کردن یک مقاله به روز دنیا نیز مشکل ایجاد می‌کند.

از طرفی وقتی دانشجویان به آینده خود فکر می کنند و متوجه شرایط نامساعد پس از تحصیل در زمینه کار مربوط به رشته تحصیلیشان می شوند، شور و هیجانی برای جستجوی مطالب جدید ندارند. برای مثال دانشجوی دکتری فقط می تواند به تدریس فکر کند و در زمینه صنعت کسانی هستند که با قدرت پول می‌توانند آن‌ها را از میدان بیرون کنند و شرایط را برای خودشان مهیا کنند تا با استفاده از بازارهای خارج کشور و نفوذ در آن‌ها بدون توجه به شرایط علمی روز دنیا ، بتوانند کسب درآمدی بیشتر داشته باشند.

همچنین دلیل دیگری که اجازه تولید علم را به دانشجویان نمی دهد، عدم حمایت مالی است، که این انگیزه را کاهش می دهد و نمی گذارد تا دانشجو به راحتی روی موضوع مورد تحقیق تمرکز فکری داشته باشد و شرایط را طوری برای خود فراهم سازد تا با خاطری آسوده به تحقیق بپردازد.

از سوی دیگر پاندمی کرونا و آنلاین شدن کلاس‌ها و عدم حضور در جلسات حضوری باعث کاهش راندمان دانشجویان شده زیرا دیگر نمی‌توانند به صورت رو در رو راجع به مسائل علمی بحث و گفت‌وگو کنند و بسیاری سوال بی‌پاسخ در ذهنشان می‌ماند که دیگر انگیزه‌ای برای یافتن جواب آن‌ها وجود ندارد.

برای تولید علم، نیاز است که دانشجویان علاوه بر مطالعه دانش روز دنیا ، در هر رشته تحصیلی که در حال کسب علم هستند، خود نیز نظرات و پیشنهاداتی را به آنچه خوانده‌اند افزوده یا روشی جدید برای حل مسائل بیابند. می‌توان روش یک گروه یا شخص را تعمیم داد و مسئله را از جنبه‌های دیگر مورد بررسی قرار داد. نتایج بدست آمده را با اساتید و مجربان در آن مسئله در میان بگذارد و تمامی زوایای کار را بسنجند.

می‌توانند در زمینه صنعت نیز از آن استفاده کنند و با قدرت پول سرمایه‌داران، روشی نوین برای امور صنعتی ارائه دهند. تولید علم نیاز مبرم امروز کشور است تا بتوانیم از یک کشور درحال توسعه به کشوری توسعه یافته برسیم. به امید ایرانی توسعه‌یافته...

مرتضی احمدیان

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top