قدرت یادگیری ذهن برابر نرم افزارهای آموزش مجازی

توفیق آنلاین: ذهن انسان توانایی های زیادی برای یاد گرفتن مطالب دارد. استفاده از روش‌های درست کمک می کند تا بتوانیم به حداکثر توان فراگیری و استفاده از ذهن برسیم.

اصولی که برای این مهم باید در نظر گرفت، بستگی به میزان هوش و توانمندی افراد ندارد و فقط کمی اراده و همت می تواند کمک کند تا در این زمینه فعال باشیم. استفاده از ذهن و حافظه کوتاه مدت ، اصلی ترین مسئله برای یادگیری و مطالعه است. برای یک مطالعه صحیح نیاز داریم که در ابتدا شرایط را برای مطالعه فراهم نمائیم.

حتما در مورد کافی بودن نور و زاویه تابش آن مطالبی را شنیده اید؛ اما در اینجا مقصود تنها مسائلی این چنینی نیست. در مورد اصل مطالعه می خواهیم بگوئیم که نیازمند شرایطی برای بهتر شدن و بالا بردن سطح یادگیری می باشد.

نحوه نشستن، کافی بودن نور، زاویه تابش، نیازهای جسمانی و زمان مطالعه بسیار مهم هستند. سعی کنید، گرسنه یا تشنه نباشید، تمرکز کنید و تنها و تنها به مطلبی که می خوانید بیاندیشید. عوامل از دست رفتن تمرکز را از اطرافتان دور کنید. همیشه یک کاغذ و قلم کنار دست خود داشته باشید. زمان‌های مطالعه را یادداشت کنید. هر چیزی که به ذهنتان می رسد که باعث عدم تمرکز شماست، روی برگه ای که در اختیار دارید، یادداشت کنید و زمانی را برای فکر کردن به آن اختصاص دهید.

کتاب یا مطلبی را که مطالعه می کنید، چند بار بخوانید؛ یک بار به صورت فهرست وار و کلید واژه‌ها، یکبار به صورت روزنامه‌ای و سریع (اسکن کلمات کلیدی) و یک بار به صورت تحلیلی و عمیق.

مطالعه اگر برای آموزش است ، منظور دروس تحصیلی مدرسه یا دانشگاه می باشد، سعی کنید مرورهای منظم و به ترتیب را همیشه داشته باشید. با توجه به مطالعات انجام شده در زمینه میزان فراموشی مطالب در ساعات اولیه بعد از آموزش، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که بیشترین میزان فراموشی دقیقا در 24 ساعت اول بعد از یادگیری اتفاق افتاده است.

باید سعی شود اولین مرور در نزدیکترین فاصله زمانی به کلاس، یا مطالعه مطلب آموزشی باشد. مرور بعدی روز بعد از کلاس، مرور بعد هفته بعد و به همین ترتیب دو هفته بعد و ماه بعد از روز کلاس، تقریبا روشی مناسب برای این مرورهای منظم است.  برای انتقال اطلاعات دریافتی به حافظه بلند مدت باید نظم و ترتیب مرورها را رعایت کرد.

این روشی است که اکثر نرم افزارها و کمک ابزارهای آموزشی (مثل آموزش‌های زبان انگلیسی) از آن استفاده می کنند.

علاوه بر مرورهای منظم، داشتن تمرکز نیز عاملی بسیار مهم در مطالعه است. برای مطالعه خود هدفی داشته باشید. سعی کنید تمامی سوالاتی که در متن مطلبی که می خوانید را پاسخ دهید؛ حداقل در ذهن خودتان.

پس بیائیم با کمی تلاش و اراده این زمان‌ها را خودمان بدست آوریم چون بهترین کسی که از حالات روحی و روانی و جسمانی ما خبر دارد، خود ما هستیم، تا از هرگونه نرم افزار و وسیله کمک آموزشی بی نیاز باشیم و بتوانیم مطالب را به راحتی به ذهن بسپاریم و در مواقع مورد نیاز از آن استفاده کنیم.

مرتضی احمدیان

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top