"خانه اربابی بهاءالملک"  همدان روایتی از فرهنگ و معماری

توفیق آنلاین:کتاب "خانه اربابی بهاءالملک" با نگاه و روایتی جدید و دقیق، به تاریخ، فرهنگ، معماری و هنر استان همدان در بازه زمانی ۱۲۶۳ تا ۱۳۳۳ هجری قمری، با قلم خسرو محمدی از مجموعه دانشنامه استان همدان منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری توفیق آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه هنری استان همدان، خسرو محمدی نویسنده "خانه اربابی بهاءالملک"، این کتاب را مدعی دو موضوع درباره استان همدان دانست و گفت: رسیدن به درک درست از شخصیت بهاءالملک، علل و انگیزه او از ساخت خانه‌اش در محل اعتمادیه و وقف آن و همچنین بیان حرف‌های تازه و بدیع از جغرافیا، فرهنگ و تاریخ استان همدان، دو محور مهم و جذاب کتاب "خانه اربابی بهاءالملک" است.

وی راز ماندگاری شخصیت "بهاءالملک" در تاریخ را خَیّر و واقف بودن او دانست و تصریح کرد: انجام فعالیت‌های فرهنگی، ادبی، سیاسی و جریان‌سازی‌های اجتماعی، در کنار خوش‌نامی و فرهیختگی، راز ماندگاری "بهاءالملک" در تاریخ است.

محمدی هدف اصلی این اثر را مطالعه چگونگی معماری "خانه اربابی بهاءالملک" و بیان تحول معماری استان در انتقال قدرت از قاجار به پهلوی اعلام کرد و افزود: این سازه برای مطالعه روند معماری تاریخ معاصر همدان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه دارای پیوندهایی ژرف با رویدادها و دگرگونی‌های سیاسی و اجتماعی دوران گذار از قاجار به پهلوی و جنگ‌های جهانی است که در ساخت بنای مذکور تأثیرگذار بوده‌اند.

این پژوهشگر طبقه‌بندی خانه‌های قدیمی استان همدان را شامل "خانه اربابی‌ها"، "خانه خرده‌مالکان و ویژگان" و "خانه مردم عادی" برشمرد و گفت: در کنار اهمیت معماری این گونه سازه‌ها، وجود آثار منقول و غیرمنقول نظیر کتاب‌ها، اسناد و تصاویر، اهمیت این سازه‌ها را به لحاظ فرهنگی، هنری و بیان اوضاع اجتماعی، سیاسی و تاریخی برجسته می‌کند.

وی همچنین کتابخانه "خانه اربابی بهاءالملک" را با بیش از ۸۷۰ عنوان کتاب بسیار ارزشمند عنوان کرد و گفت: وجود نسخ خطی مانند "قانون ابن‌سینا" با قدمتی ۴۳۰ ساله و "نهج‌البلاغه" متعلق به قرن هفتم هجری قمری از آثار ارزشمند و شاخص این کتابخانه است.

وی کارکرد فعلی این بنای اصیل را بنابر وصیت واقف خیّر "بهاءالملک" درمانگاه اعلام کرد و گفت: بنابه وصیت "بهاءالملک" هم‌اکنون اهالی ۳۲ روستای استان همدان در این ساختمان تاریخی رایگان ویزیت و درمان می‌شوند.

کتاب "خانه اربابی بهاءالملک" بیستمین اثر مکتوب از دانشنامه استان همدان در پنج فصل و ۲۰۲ صفحه از سوی حوزه هنری استان همدان روانه بازار کتاب شده است.

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top