فرهنگ وهنر - توفیق آنلاین

توفیق آنلاین: شاید ملکه الیزابت یکی از معروف ترین شخصیت های شناخته شده جهان بود که زندگی به دور از هیاهو و جنجال رسانه ای داشت. سرانجام او بعد از 73 سال  که عنوان ملکه ی بریتانیا را یدک می کشید در 8 سپتامبر2022 در سن 96 سالگی درگذشت.

توفیق آنلاین:با داغ شدن بحث حذف معافیت مالیاتی هنرمندان، این حوزه اسفندماه پرالتهابی را پشت‌سرگذاشت که پر از اخبار و تحلیل‌های ضدونقیض بود. در نهایت هم آخرین خبری که به گوش رسید، این بود که معافیت مالیاتی فعالیت‌های مربوط به انتشارات کمک‌درسی حذف می‌شود و معافیت مالیاتی بازیگران، فعالان اجرای صحنه خوانندگی(کنسرت) و تهیه‌کنندگی، نشر و تکثیر و پخش آثار موسیقایی و حراجی آثار هنری موضوع بند (ل) ماده (۱۳۹) قانون مالیات‌های مستقیم فقط تا سقف ۲۶۰ میلیون تومان در سال قابل اعمال است و بعدازآن حسب مورد به نرخ قانون مالیات‌های مستقیم، مشمول مالیات می‌شوند.

توفیق آنلاین: دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۹ از هادی شفائیه جهت تدریس واحد عکاسی دعوت کرد و در نهایت با همت وی اولین گروه از دانشجویان رشته عکاسی در سال ۱۳۶۲ وارد دانشگاه تهران شدند. او پیش از ترک ایران، شمار اندکی از نگاتیوهایش را به همراه برد و باقی آنها را با قیچی خُرد کرد.

توفیق آنلاین:برای بسیاری از ما «دایی‌جان ناپلئون» یادآور لحظات مفرح و بامزه‌ا‌ی است که شخصیت‌های دوست‌داشتنی آن خلق کرده‌اند؛ از شیرین‌زبانی‌های مش‌قاسم گرفته تا بدبیاری‌های دوستعلی‌خان و سیاحت مردگان خانم فرخ‌لقا. با وجود این، ما شاهد موقعیت‌هایی نیز هستیم که گهگاه تلخی و گزندگی آن از وجه خنده‌آور ماجرا پیشی می‌گیرد.از جمله شکست راوی در اولین تجربه‌ی عاشقانه‌اش که خود پزشکزاد نیز تلویحاً در افتتاحیه‌ی معروف رمان، سرنوشت تراژیک این عشق را پیشاپیش به خواننده وعده می‌دهد؛ وقتی که می‌گوید «تلخی‌ها و زهر هجری که کشیدم بارها مرا به این فکر انداخت که اگر یک دوازدهم یا یک چهاردهم مرداد بود شاید اینطور نمی‌شد.»

توفیق آنلاین:نیلوفرهای آبی تنها یک اثر از کلودمونه نیست. نیلوفرهای آبی در واقع مجموعه‌ای از اثار این هنرمند فرانسوی است که ۳۰ سال پایانی عمرش و حتی زمانی که اب مروارید شدید سلامت بیناییش را تهدید می‌کرد، صرف مطالعه و نقاشی از انها کرد و گفته می‌شود که ۲۵۰ نقاشی رنگ روغن از این سوژه کشید.

 توفیق آنلاین:عبارت «اثر باستانی»، اغلب مجسمه، کتبیه یا ظروف سفالین را در ذهن تداعی می‌کند، اما آثار تاریخی که از دوره‌های مختلف و تمدن‌های گوناگون تا به امروز باقی مانده‌اند، فقط به سردیس یا سلاح محدود نمی‌شوند. باستان‌شناسان موفق‌شده‌اند اشیاء تخصصی‌تری همچون ابزار نقاشی را کشف کنند؛ یک پالت نقاشی چند هزار ساله که از مصر باستان باقی مانده است.

 توفیق آنلاین :حسن راهساز از چگونگی مرمت تخت جمشید و خاطرات خانوادگی زندگی در پایتخت هخامنشیان سخن گفت و ماجرای چگونگی پیدا شدن اشیای تاریخی سرقت شده از کلماکره با استفاده از قطعه‌ای از تخت جمشید را روایت کرد.

توفیق آنلاین:سووشون اثری است در بهترین هماهنگی با خودش. این هماهنگی اثر از خالقی می‌آید که به گمانم در بیشترین هماهنگی با خودش بود. زنی که همه زنانگی، روشنفکری، دانش و سواد، جایگاه اجتماعی، رابطه همسری‌اش و … در کلیت خوشایندی دیده می‌شد که برازنده خودش بود. نه لهجه شیرازی اش او را عوام یا عوام‌زده می کرد و نه تدریس دانشگاهی‌اش ژست روشنفکری برایش می‌خرید. او به همان سادگی و غنی بودنی بود که تا آخر در خانه جلال زندگی کرد و می گفت دوست دارم رخت هایم زیر آفتاب این مملکت خشک شود. و حرفش بوی هیچ تزویری نمی داد.

 توفیق آنلاین:کالبد هوشنگ ابتهاج هر چند اکنون نفس نمی کشد ولی "سایه" اش تا ابد زنده خواهد ماند، نفس خواهد کشید و نفس ها را تازه خواهد کرد (سایه، تخلص او بود).

 توفیق آنلاین:بنجامین رام در مقاله‌ای با عنوان «نویسندگانی که سانسور در اتحاد جماهیر شوروی را به چالش کشیدند»، به روش‌های مبتکرانه‌ای اشاره می‌کند که نویسنده‌های روس برای زیر پا گذاشتن قوانین سختگیرانه‌ی شوروی ابداع کرده بودند. هزاران شهروند شجاع شوروی نشریاتی زیرزمینی و به دور از سانسور منتشر می‌کردند و دست به دست می‌گرداندند. سامیزدات عنوان کلی برای این نوع از نشریات بود.

توفیق آنلاین:با تغییر نگرش ها و پذیرش مسئولیت گذشته استعماری کشورها، قربانیان استعمار بیشتر و بیشتر از گذشته خواستار بازگرداندن میراث فرهنگی، آثار هنر و دست‌سازه‌های باستانی خود هستند.

صفحه1 از179
 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top