محمود کیانوش شاعر و نویسنده در لندن درگذشت

توفیق آنلاین:محمود کیانوش، شاعر، نویسنده، منتقد ادبی و مترجم که او را بیشتر به عنوان پیشکسوت شعر کودک ایران می‌شناختند، امروز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه در بیمارستانی در لندن درگذشت،

به گزارش پایگاه خبری توفیق آنلاین به نقل از سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: محمود کیانوش پیشکسوت شعر کودک ایران امروز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه در سن ۸۶ سالگی در لندن درگذشت.

زنده‌یاد محمود کیانوش متولد شهریور ۱۳۱۳ در مشهد بود و از نوجوانی به سرایش شعر و سپس به نوشتن داستان کوتاه پرداخت. او از پیشگامان شعرهای منثور آهنگین بود و مجموعه شعرهای آهنگینش با عنوان "شکوفه حیرت" در سال ۱۳۳۴ انتشار یافت.

او که تحصیلات متوسطه خود را در دانشسرای معلمی سپری کرد و سال‌ها در اطراف تهران به تدریس دانش‌آموزان پرداخت، با تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. اولین ترجمه او به صورت کتاب، رمان "به خدایی ناشناخته" اثر جان استاین بک بود که در سال ۱۳۳۶ منتشر شد.

کیانوش طی ۶ دهه فعالیت حرفه‌ای خود افزود بر ۸۰ اثر ادبی از خود به جای گذاشته، ۱۷ مجموعه شعر، ۱۰ رمان، ۵ مجموعه داستان کوتاه، ۲ نمایشنامه، ۶ رمان و داستان کوتاه برای کودکان و نوجوانان و ۲۲ ترجمه از آثار برتولت برشت، ساموئل بکت، یوجین اونیل و.... بخشی از فعالیت این چهره فرهنگی کشور است.

محمود کیانوش در زمینه نقد ادبی و فعالیت رسانه‌ای نیز حضوری پررنگ داشت و مدتی عضو هیئت تحریریه و همچنین سردبیر مجله "صدف" و چهار دوره هم سردبیر مجله "سخن" شد

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

 
طراحی و اجرا توسط آریان وب!

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به ماهنامه توفیق اقتصادی است.
 
Web Design Aryanweb!

Copyright © 2019 Tofigh Online. All Rights Reserved!

 

Top